element element element element element element element element element

Pytania i odpowiedzi

Często zadawane pytania:

Według statystyki 70% osób odpowiadało, że tak. Uważają, że ich praca jest ważna, a marzenia i cele pracowników oraz firmy często pokrywają się.
Jednak niestety niektórzy uważają, że nie są dobrzy w tym co robią i inni są w tym lepsi.
Oczywiście zależy to od branży, ale zazwyczaj pracę rozpoczyna się między 8., a 10. rano, i kończy między 17., a 19.  
Zazwyczaj są to 2 dni w tygodniu (sobota i niedziela).

Praca w Japonii

Wartości w pracy Japończyków

Według statystyk 70% osób odpowiadało, że tak. Uważają, że ich praca jest ważna, a marzenia i cele pracowników oraz firmy często pokrywają się. Jednak niestety niektórzy uważają, że nie są dobrzy w tym co robią i inni są w tym lepsi.
Po pierwsze - ponieważ konkurencja na rynku pracy jest duża (przy aktualnym rynku zbytu) to wiele osób pozostaje bez zatrudnienia. Po drugie - preferowane przez firmy kierunki studiowania i kierunek studiowany często nie są niedopasowane. Innymi słowy wśród Japończyków jest niewiele osób które wybierając studia myślą o pracy z nimi związanej.
Dawniej odnosiło się wrażenie, że większość osób by odpowiedziało, że w pracy. Jednak współcześnie, gdy zaczęto stawiać na tzw. Work-Life balance (WLB), wydaje się, że czas spędzony w pracy i z rodziną jest bardziej wyrównany.
Dla osób które niedawno ukończyły szkołę, pracujących już trzeci rok, w przykładowych latach na zmianę decydowało się aż 30% pracujących, co jest dość dużą liczbą.
Są ku temu różne powody jednak przede wszystkim: 1. Z powodów finansowych 2. Z powodu stresu w pracy 3. W związku z przyszłością firmy; jej stabilnością 4. Z powodu godzin pracy 5. Przez niedopasowanie z kulturą danej firmy i wiele więcej.

Czas pracy

W przypadku umów o pracę okres zatrudnienia jest zazwyczaj nieokreślony. W innych przypadkach pracownicy kontraktowi muszą odnawiać kontrakt co 6 miesięcy.
Oczywiście zależy to od branży, ale zazwyczaj pracę rozpoczyna się między 8., a 10. rano, i kończy między 17., a 19.  
Godzinę.

Czas wolny

Zazwyczaj są to 2 dni w tygodniu (sobota i niedziela).
Około 5. dni wolnych przypada na tzw. Golden Week, czyli w okresie majówki, oraz około 5. dni w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku
Ilość otrzymanych dni urlopu płatnego różni się w zależności od ciągłości i ilości przepracowanych lat. W pierwszym roku od dnia rozpoczęcia pracy do szóstego jej miesiąca, dla osób które przepracowały w tym okresie 80% lub więcej dni roboczych, przysługuje przynajmniej 10 dni urlopu. Po dwóch i pół roku przysługuje dodatkowy dzień za każdy rok przepracowany, a po tym okresie za każdy rok przysługują po dwa dni urlopu. Niewykorzystane dni urlopu z kolei przeniesione mogą zostać na kolejny rok.

Wynagrodzenie

Według statystyk średnie wynagrodzenie dla osoby między 20., a 30. rokiem życia wynosi mniej więcej 9500 PLN (250 000JPY) na miesiąc.
Oczywiście jest to kwestia osoby i osobistych preferencji, ale zarabiając 7800 PLN Netto (200 000 JPY) nie powinno być jakichkolwiek trudności z funkcjonowaniem w Japonii, niezależnie od miejsca.
Powszechnym jest korzystanie z urlopu płatnego podczas zwolnienia lekarskiego, gdyż firmy nie są zobowiązane do płacenia zobowiązania chorobowego.
Jest to kwestia całkowicie zależna od danej firmy, więc należy się z nią zapoznać już indywidualnie.
Przeciętnie dla osoby w wieku 20.-24. lat, która ukończyła szkołę wyższą, bonus wynosi około 15000 PLN (390 000 JPY).
Bonus przyznawany jest raz do dwóch razy w roku.

Korzystne traktowanie i dyskryminacja

Tak, różni się. Szczególnie na korzyść w przypadku osób które ukończyły cenione szkoły lub są absolwentami uznawanych Uniwersytetów oraz mają szczególne kwalifikacje.
Uwagę zwraca się na oba te aspekty u potencjalnego pracownika. Istnieją jeszcze firmy które przykładają dużą wagę do ukończonych szkół.
Zależne jest to od firmy, ale najczęściej otrzymywanymi są m. in. dodatek za nadgodziny, zwrot kosztów transportu, dodatek za koszty zakwaterowania, indywidualne dodatki od przełożonego itp.
Sam fakt bycia osobą z zagranicy nie wpływa na skalę zarobków. Korzystne są umiejętności techniczne, bycie fachowcem w danej dziedzinie.
W Japonii funkcjonuje tzw. ustawa o Równości Płci w Zatrudnieniu. Stąd zgodnie z prawem, różnice w wynagrodzeniu wynikające z płci nie mogą mieć miejsca.
Zależeć to może od postanowień zawartych w umowie z daną firmą stąd warto brać takie ryzyko pod uwagę.

Nadgodziny i praca poza biurem

Oczywiście różni się to od firmy, ale zgodnie z zarządzeniami Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Dobrobytu Japonii nie zezwala się na nadgodziny dłuższe niż 45 godzin w ciągu miesiąca.
Ustalony dodatek za nadgodziny zawarty jest w wypłacie za miesiąc w którym zostały one przepracowane.
Dawniej wielu Japończyków faktycznie pracowało również w domu. Ostatnimi czasy jednak stawia się na tzw. Work-life balance (WLB). Stąd liczba osób pracujących poza swoim głównym miejscem pracy zauważalnie zmalała.
Wynagrodzenie prawdopodobnie nie będzie wypłacone, stąd zalecamy po prostu zrezygnować z zabierania pracy do domu.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w Japonii

Rzecz jasna różni się to od treści pracy, ale najbardziej mile widziany jest certyfikat zdania egzaminu JLPT na poziomie N2 lub wyższym. Przy tym bardzo ważne jest by umieć się komunikować w normalny sposób podczas samej rozmowy o pracę.
Zależne jest to od firmy, jednakże w przypadku osób posiadających status rezydenta często nie zatrudnia się po prostu na wolne stanowisko, tylko jest to w formie bardziej strategicznego zatrudnienia. Dlatego japońskie firmy zwykle poszukują osób od razu gotowych do rozpoczęcia efektywnej pracy.
Recepcje hotelowe najczęściej poszukują personelu potrafiącego porozumiewać się po angielsku, dlatego też posiadanie certyfikatu N2 nie jest na ogół wymagane. Jendak żeby móc porozumiewać się z resztą osób w miejscu pracy zwykle potrzebny jest japoński na poziomie około N3.

Inne

Ponieważ jest to całkowicie zależne od firmy zalecamy upewnienie się w ofercie pracy bądź podczas rozmowy o pracę, czy jest taka możliwość.
Jest to kwestia firmy, ale ogólnie rzecz biorąc wyznaczone godziny pracy należy spędzić w miejscu pracy.

Pytania do Yume Global

W przypadku posiadania statusu rezydenta górną granicą wiekową jest 39 lat. Na ten moment branżami które w szczególności poszukują pracowników są branża hotelarska (Np. Recepcje, obsługa klientów i nie tylko), branża IT (Np. inżynier infrastruktury, programista, inżynier systemowy), przedsiębiorstwa, branża tłumaczeniowa. Zarówno dla umysłów ścisłych jak i humanistycznych wybór wśród ofert pracy jest bardzo szeroki.
Języki w kolejności od najwyższego rocznego dochodu; Python, Pearl, Ruby, 'C', Java script, PHP, Scala, Java, Swift, Objective-C, COBOL.
Jeśli posiada się chociaż trzyletnie doświadczenie w tej branży i korzystaniu z danego języka, to gdy jest się gotowym do szybkiego podjęcia się pracy, w większości przypadków można liczyć na zatrudnienie.
Poszukiwane są osoby które wydają się odpowiadać na wyżej przedstawione stanowiska (szczególnie preferowane są osoby ze znajomością języka japońskiego na poziomie N2 i wyższym).
Jest wiele firm i innych miejsc które zatrudniają również osoby z ze znajomością języka na poziomie N3.
Posiadamy około 300. propozycji różnych firm, m.in. sławnych firm IT, czy firm zajmujących się rozwojem kurortów.
Można wybierać spośród trzystu naszych propozycji.
Rozkłada się to następująco: branża IT 26%, branża związana z Inżynierią Mechaniczną 20%, Sprzedaż usług 12%, Inne 24%, Zarządzanie 6%, Przedsiębiorstwa 6%, Zawody kreatywne 4%.
Po złożeniu wniosku o status rezydenta, przyjęciu go, a następnie pozytywnym rozpatrzeniu należy udać się do Ambasady Japonii z dowodem pozytywnego rozpatrzenia wniosku, a tam otrzymamy wizę uprawniającą nas do wjazdu oraz pracy. Następnie podczas wjazdu do Japonii, po przejściu kontroli imigracyjnej zostanie nam przekazana karta rezydenta.
Nie zajmujemy się przygotowaniem wizy, ale organizujemy wsparcie i pomoc w jej otrzymaniu. Oczywiście organizujemy tak samo pomoc do momentu rozpoczęcia pracy w wybranej firmie. Służymy radą i pomocą aż do tego momentu.
Warto przyjmować czas około dwóch do trzech miesięcy na czas realizacji wszystkiego od momentu potwierdzenia zatrudnienia.
Potencjalny pracownik nie musi płacić za przedstawione oferty firm. Płatne są zajęcia z języka japońskiego, z wyłączeniem osób mających znaleźć zatrudnienie w Yume Technology. Dla tych osób zajęcia są bezpłatne.
Najlepiej mieć przy sobie kwotę na pokrycie jednego do dwóch miesięcy życia. Przeciętnie kwota ta na jedną osobę wynosi 6000 PLN (155 000JPY)i 10 000 PLN (283 000 JPY) w przypadku dwóch lub więcej osób.
Yume Global jest agencją zatrudnienia, więc nie świadczy takich usług jak pomoc przy zakupie biletu, czy znalezieniu miejsca zamieszkania. Możliwe jednak jest wynegocjowanie warunków z tym związanych dla potencjalnego pracownika danej firmy. Wiele firm oferuje pomoc przy zakupie biletu, czy szukaniu miejsca zamieszkania.
Po wyjeździe służyć możemy poradami dotyczącymi życia w Japonii bądź danej pracy.
Firmy w której otrzymać mamy zatrudnienie często szukają miejsc zamieszkania dla potencjalnych pracowników (informacja o tym powinna być zawarta w ofercie pracy, więc tam należy jej szukać).
Zależnie od przypadku możemy zaoferować przedstawienie firm które prowadzą właśnie tego typu współpracę.
Oczywiście, prosimy wtedy o zgłaszanie się z prośbą o pomoc i poradę.
Oczywiście, jest to możliwe.
UWAGA! Nie oferujemy kursu języka japońskiego.
ATTENTION! We do not offer a Japanese language course.
+